عضویت    ورود
ورود به سایت
:جستجو

فصل 6 - نفت و گاز

نویسنده: kamangari ارسال شده : 16 آذر 1394

 

به دليل اهميت فعاليت‌هاي نفت و گاز، يك فصل جدا از فصل‌هاي معدن و صنعت به اطلاعات آماري آن اختصاص داده شده است. ولي متأسفانه استان گلستان در زمينه‌ی استخراج نفت و گاز فعاليتي نداشته است. آمارهاي اين فصل شامل اقلام توزيع نفت و گاز در سطح استان مي‌باشد و با استفاده از اين فصل مي‌توان به اقلام اطلاعاتي مصرف انواع فرآورده‌هاي نفتي و تعداد مخازن و جايگاه فروش مواد سوختني و همچنين انواع انشعابات گاز طبيعي، دست يافت.

درحال­ حاضر، آمارهاي مندرج در اين فصل، از شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي و شركت گاز استان، دريافت مي‌شود.

تعاريف و مفاهيم  به ­كار رفته در اين فصل  به شرح  زير است:

نفت ­ سفيد: نفت سفيد برشي از نفت خام و متشكل از سه نوع هيدروكربور پارافيني، نفتيني و آروماتيكي مي‌باشد. اين فرآورده به عنوان سوخت گرمايشي و سوخت مراكز حرارتي به ­كار مي‌رود و يكي از مواد اصلي تشكيل‌دهنده‌ی سوخت جت است.

نفت  كوره: نفت كوره از بازمانده‌ی تقطير نفت خام در برج‌هاي تقطير پالايشگاه به دست مي‌آيد. اين فرآورده به سبب دارا بودن هيدروكربورهاي سنگين، به آساني نمي‌سوزد و يكي از سوخت‌هاي عمده‌ی كشتي‌ها و واحدهاي بزرگ صنعتي از جمله نيروگاه‌هاي برق به شمار مي‌رود.

نفت ­ گـاز: نفت گاز فرآورده‌اي است كه بعد از برش نفت سفيد به دست مي‌آيد و به عنوان سوخت ماشين­ آلات كشاورزي و صنعتي و سوخت تعدادي از وسايل نقليه‌ی عمومي و تأسيسات حرارتي به كار مي‌رود.

بنزيـن موتور: بنزين موتور آميزه‌اي است از هيدروكربـورهاي به طـورعمــده حـلــقوي و ايزومـره با نسبــت‌هاي متفـــاوت كه براي افزايش درجه‌ی آرام­سوزي آن، برخي از تركيبات آلي به آن اضافه مي‌شود.

سوخت‌هاي جت: سوخت‌هاي جت همان طور كه از نامشان پيداست، براي سوخت موتورهاي جت به كار مي‌روند و داراي انواع مختلف هستند. مواد سازنده‌ی آنها همان نفت است كه با اضافه ­كردن موادافزودني مانند ممانعت‌كننده از ايجاد زنگ­ خوردگي و كاهش ميزان ناخالصي‌ها، براي سوخت موتورهاي جت، مناسب مي‌گردد.

گاز طبيعي (گاز غني): گاز توليدي از منابع نفتي و گازي را گاز طبيعي يا غني مي‌گويند كه به صورت” كلاهك“ ، ” همراه با نفت“ (مانند گاز منطقه آغاجاري) و” مستقل“ (نظير ذخائر گاز سرخس و سرخون) قابل دسترسي مي‌باشد.

گاز مايع: گاز مايع مخلوطي است از پروپان و بوتان نرمال كه در اثر شرايط محيط و مصرف، نسبت حجمي اين دو ماده در مخلوط تغيير مي‌يابد و در تحت فشاري حدود 110-100 پوند بر اينچ مربع به صورت مايع درمي‌آيد.

مشترك­ گاز: عبارت است از شخص حقيقي يا حقوقي كه طبق روش پذيرش متقاضيان گاز پس از تحويل مدارك موردنظر و پرداخت حقوق و هزينه‌هاي متعلقه، مشخصاتش در دفتر پذيرش اشتراك ثبت ­شده و شماره اشتراك به وي اختصاص يافته باشد.

مصرف­كننده‌ی گاز: به مشتركيني اطلاق مي‌گردد كه جريان گاز آنها پس از طي مراحل اشتراك‌پذيري راه‌اندازي شده باشد.

انشعاب گاز: به خطوطي كه جهت ارسال گاز از خطوط انتقال، خطوط تغذيه و شبكه تا ايستگاه اختصاصي مشترك نصب مي‌شود، انشعاب اطلاق مي‌گرددارسال نظر

نام:
ایمیل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

ورود کاربران (رابطین آماری)
نرم افزارهای مورد نیاز

رمز: soft98.ir
پیوندها


آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 12987
بازدید دیروز: 22191
بازدید ماه:83284
بازدید سال:1399692
بازدید کل:1989964
معرفی سیمابر